Jan Björklund (L)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti: 
Valkrets: Stockholms län
Titel:
Född: 1962
Kön: man
E-post: jan.bjorklund[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864147
Intressent_id: 0603490586517



Organ Roll Status From Tom
Utbildningsdepartementet Utbildningsminister   2007-09-11 2014-10-03
Utbildningsdepartementet Statsråd   2007-01-01 2007-09-10
Utbildnings- och kulturdepartementet Statsråd   2006-10-06 2006-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2019-10-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-10-04 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2006-10-06 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2006-10-05
Liberalerna Partiledare   2015-11-24 2019-06-28 13:44:00
Folkpartiet liberalerna Partiledare   2007-09-07 2015-11-24
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2019-09-05
Utrikesnämnden Suppleant   2018-10-02 2019-06-27
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2014-10-07 2018-10-02
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2019-10-31
Konstitutionsutskottet Suppleant   2019-09-05 2019-10-31
EU-nämnden Suppleant   2018-01-26 2018-10-02