Olof Johansson (C)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Född: 1937
Kön: man
Intressent_id: 059100119006



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-06-16 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1991-10-05 1994-06-15
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1991-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1988-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1982-10-09 1985-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1982-10-04 1982-10-08
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1979-10-12 1982-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1979-10-01 1979-10-11
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1978-10-19 1979-10-01
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1976-10-08 1978-10-18
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1976-10-04 1976-10-07
Nordiska rådets svenska delegation Ordförande   1994-10-18 1998-10-05
Krigsdelegationen Ledamot   1994-10-18 1998-10-05
Utrikesnämnden Ledamot   1994-10-18 1998-10-05
Europarådets svenska delegation Suppleant   1994-10-18 1998-10-05
Europarådets svenska delegation Ledamot   1986-10-07 1992-04-08
Krigsdelegationen Ledamot   1985-09-30 1991-09-30
Utrikesnämnden Ledamot   1987-10-06 1991-09-30
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   1987-10-06 1991-09-30
Finansutskottet Suppleant   1988-11-07 1991-09-29
Finansutskottet Suppleant   1987-10-06 1988-10-02