Andreas Norlén (M)


Talman

Parti:  Moderaterna
Valkrets: Östergötlands län
Titel: Jur.dr
Född: 1973
Kön: man
E-post: andreas.norlen[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864800
Intressent_id: 0585684563812



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-01-01 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2017-09-11 2017-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2017-09-10
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Domarnämnden Personlig ersättare   2015-01-01 2018-10-24
Utrikesnämnden Suppleant   2015-02-12 2018-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2016-12-01
Domarnämnden Personlig ersättare   2012-02-14 2015-01-01
Talman   2018-09-24 2022-09-26
Konstitutionsutskottet Ordförande   2014-10-07 2018-09-24
Konstitutionsutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Konstitutionsutskottet Ledamot   2009-02-09 2010-10-04
Civilutskottet Suppleant   2009-02-11 2010-10-04
Justitieutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Civilutskottet Ledamot   2006-10-10 2009-02-09