Göran Hägglund (KD)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Kristdemokraterna
Valkrets: Hallands län
Titel: Placeringsrådgivare.
Född: 1959
Kön: man
Intressent_id: 0584659199514



Organ Roll Status From Tom
Socialdepartementet Socialminister   2006-10-06 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-10-04 2015-04-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2006-10-06 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2006-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kristdemokraterna Partiledare   2004-04-03 2015-04-25
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2015-04-24
Utrikesnämnden Suppleant   2014-10-07 2015-04-24
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Krigsdelegationen Ledamot   2006-10-17 2010-10-19
Krigsdelegationen Ledamot   2004-04-29 2006-10-16
Utrikesnämnden Ledamot   2004-04-29 2006-10-10
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2004-04-29 2006-10-02
Valberedningen Ledamot   1998-10-05 2004-04-29
Riksbanksfullmäktige Suppleant   2002-10-15 2004-04-29
Riksbanksfullmäktige Suppleant   1998-12-02 2002-10-14
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2000-07-01 2002-10-08
Krigsdelegationen Ledamot   1998-10-20 2002-09-30
EFTA-delegationen Suppleant   1991-10-15 1994-10-10
Bostadsutskottet Ordförande   2002-10-08 2004-04-15
Näringsutskottet Ledamot   1998-10-13 2002-09-30
Finansutskottet Suppleant   1998-10-13 2002-09-30
Näringsutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Näringsutskottet Ledamot   1991-10-08 1994-10-02
EES-utskottet Suppleant   1992-06-10 1993-06-04