Gunnar Hökmark (M)


Europaparlamentariker

Parti:  Moderaterna
Titel: civilekonom
Född: 1952
Kön: man
Intressent_id: 0584386800218



Organ Roll Status From Tom
Europaparlamentet Ledamot   2009-07-14 2019-07-01
Europaparlamentet Ledamot   2004-07-20 2009-07-14
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2004-07-19
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1988-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1982-10-04 1985-09-30
Krigsdelegationen Ledamot   2003-01-01 2004-07-19
OSSE-delegationen Suppleant   2002-10-15 2003-12-17
Krigsdelegationen Ledamot   1999-09-23 2002-09-30
Utrikesnämnden Suppleant   1991-10-15 1994-10-03
Valberedningen Suppleant   1991-09-30 1994-10-03
EFTA-delegationen Suppleant   1988-10-18 1991-09-30
Försvarsutskottet Suppleant   2003-01-01 2004-07-19
Konstitutionsutskottet Ordförande   2003-01-23 2004-06-18
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Förste vice ordförande   2003-02-18 2003-11-20
Konstitutionsutskottet Ledamot   2003-01-01 2003-01-22
Försvarsutskottet Ledamot   2002-10-08 2002-12-31
Utrikesutskottet Suppleant   2002-10-08 2002-12-31
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2002-12-03 2002-12-18
EU-nämnden Ledamot   2002-01-01 2002-10-08
Finansutskottet Ledamot   1999-09-23 2002-09-30
Försvarsutskottet Suppleant   1998-10-13 2002-09-30
Kulturutskottet Ledamot   1998-10-13 1999-09-23
Kulturutskottet Ledamot   1996-10-24 1998-10-04
Kulturutskottet Suppleant   1994-10-11 1996-10-23
Försvarsutskottet Suppleant   1994-10-11 1994-10-19
Försvarsutskottet Suppleant   1993-10-07 1994-10-02
Försvarsutskottet Ledamot   1991-10-08 1993-10-06
Näringsutskottet Ledamot   1988-10-11 1991-09-29
Utrikesutskottet Suppleant   1988-10-11 1991-09-29
Utrikesutskottet Ledamot   1987-10-06 1988-10-02
Konstitutionsutskottet Suppleant   1985-09-30 1987-10-06
Utrikesutskottet Suppleant   1985-09-30 1987-10-06
Skatteutskottet Suppleant   1982-10-04 1985-09-29
Utbildningsutskottet Suppleant   1982-10-04 1985-09-29