Andreas Carlson (KD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Kristdemokraterna
Valkrets: Jönköpings län
Titel: Journalist.
Född: 1987
Kön: man
E-post: andreas.carlson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7866754
Intressent_id: 0542160909628



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Statsrådsersättare Ersättare 2010-10-06 2014-09-29
Kristdemokraterna Gruppledare   2015-06-16
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Valberedningen Ledamot   2018-09-24 2022-09-26
Ledamotsrådet Suppleant   2014-10-15 2018-10-10
Krigsdelegationen Ledamot   2015-08-27 2018-10-09
Utrikesnämnden Suppleant   2015-08-27 2018-10-02
Valberedningen Ledamot   2015-08-27 2018-09-24
Justitieutskottet Vice ordförande   2018-10-02 2022-09-26
Finansutskottet Suppleant   2018-10-16 2022-09-26
Konstitutionsutskottet Suppleant   2018-10-16 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2017-05-04 2018-10-02
Justitieutskottet Ledamot   2018-10-02 2018-10-02
Justitieutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Skatteutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
EU-nämnden Suppleant   2016-06-14 2017-05-04
Finansutskottet Suppleant   2016-01-20 2017-02-16
EU-nämnden Suppleant   2016-02-10 2016-06-13
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2014-10-14 2016-01-20
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2012-02-24 2014-09-29
Kulturutskottet Suppleant   2012-02-24 2014-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2012-06-01 2014-09-29
Näringsutskottet Suppleant   2010-12-20 2014-09-29
Trafikutskottet Suppleant   2011-05-11 2014-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2010-12-20 2012-05-31
Kulturutskottet Ledamot   2010-10-12 2012-02-23