Annika Strandhäll (S)


Socialminister

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Stockholms kommun
Född: 1975
Kön: kvinna
E-post: annika.strandhall[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0530425150220



Organ Roll Status From Tom
Socialdepartementet Socialminister   2017-07-27 2018-12-31
Socialdepartementet Socialförsäkringsminister   2016-05-25 2017-07-27
Socialdepartementet Socialförsäkringsminister   2014-10-03 2016-05-25
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-09-24 2022-09-26