Jimmie Åkesson (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Jönköpings län
Född: 1979
Kön: man
E-post: jimmie.akesson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 051207517226



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2015-04-01 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-10-22 2015-03-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2014-10-21
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Sverigedemokraterna Partiledare   2005-05-07
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14