Mattias Jonsson (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Göteborgs kommun
Född: 1974
Kön: man
E-post: mattias.jonsson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0499755198526



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2018-10-02 2022-10-02
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2014-10-07 2018-10-02
Näringsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Försvarsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Näringsutskottet Ledamot   2017-04-27 2018-09-24
Justitieutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Trafikutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Näringsutskottet Ledamot   2014-10-07 2017-04-27
Justitieutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29
Näringsutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29