Johanna Jönsson (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Stockholms kommun
Titel: Kommunikatör
Född: 1982
Kön: kvinna
E-post: johanna.jonsson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0495218011521



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
OSSE-delegationen Suppleant   2018-10-09 2022-10-09
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Utrikesutskottet Ledamot   2018-10-02 2019-03-29
EU-nämnden Suppleant   2014-10-14 2018-10-02
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Kulturutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2014-11-25 2018-09-24