David Lång (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Örebro län
Född: 1972
Kön: man
E-post: david.lang[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0494054455310



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Riksrevisionens parlamentariska råd Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Riksrevisionens parlamentariska råd Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Riksrevisionens parlamentariska råd Ledamot   2011-01-01 2014-10-14
Riksrevisionens styrelse Ledamot   2010-10-19 2010-12-31
Skatteutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Skatteutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Finansutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2014-10-07 2016-02-25
EU-nämnden Suppleant   2012-12-20 2014-10-07
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   2012-01-18 2014-09-29
Finansutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29
Skatteutskottet Suppleant   2012-05-03 2014-09-29
Skatteutskottet Suppleant   2012-01-25 2012-05-02
Skatteutskottet Ledamot   2010-10-12 2012-01-17