Björn Wiechel (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Västerbottens län
Titel: Samhällsvetare/Butiksbiträde/Politisk sekreterare.
Född: 1983
Kön: man
E-post: bjorn.wiechel[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0482689573825



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2019-01-02 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-12-01 2019-01-01
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2018-11-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-04-02 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2016-10-01 2017-04-01
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2016-09-30
EU-nämnden Ledamot   2018-10-02 2022-10-04
Finansutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Konstitutionsutskottet Suppleant   2019-02-13 2022-09-26
EU-nämnden Ledamot   2017-10-18 2018-10-02
Finansutskottet Suppleant   2017-10-13 2018-09-24
Kulturutskottet Ledamot   2014-10-07 2017-10-13
Finansutskottet Suppleant   2014-11-25 2017-10-13