Eskil Erlandsson (C)


Avgången riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Kronobergs län
Titel: Lantmästare.
Född: 1957
Kön: man
E-post: eskil.erlandsson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0465398691116



Organ Roll Status From Tom
Landsbygdsdepartementet Landsbygdsminister   2011-01-01 2014-10-03
Jordbruksdepartementet Landsbygdsminister   2010-10-06 2010-12-31
Jordbruksdepartementet Jordbruksminister   2006-10-06 2010-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2019-03-12
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-10-04 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2006-10-06 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2006-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Riksdagens förvaltningskontor Ledamot   1998-10-13 2000-06-30
OSSE-delegationen Suppleant   1996-03-15 1998-10-05
EU-nämnden Förste vice ordförande   2019-03-01 2019-03-12
Konstitutionsutskottet Suppleant   2018-10-16 2019-03-12
EU-nämnden Vice ordförande   2018-10-03 2019-03-01
EU-nämnden Ledamot   2018-10-02 2018-10-03
EU-nämnden Ledamot   2018-10-03 2018-10-03
EU-nämnden Vice ordförande   2014-10-08 2018-10-02
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
EU-nämnden Ledamot   2014-10-07 2014-10-08
EU-nämnden Suppleant   2002-10-08 2006-10-10
Försvarsutskottet Ordförande   2002-10-08 2006-10-02
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Ordförande   2006-05-18 2006-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2005-11-22 2005-12-07
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2004-10-19 2004-12-15
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2004-05-11 2004-05-26
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Ordförande   2004-02-05 2004-02-18
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2003-06-11 2003-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Ordförande   2002-12-03 2002-12-18
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   1998-10-13 2002-09-30
Näringsutskottet Suppleant   1998-12-18 2002-09-30
Skatteutskottet Suppleant   1998-10-13 2002-09-30
Bostadsutskottet Suppleant   1994-10-11 1998-10-04
Skatteutskottet Suppleant   1994-10-11 1998-10-04