Bengt Lindqvist (S)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Född: 1936
Kön: man
Intressent_id: 0457849683602



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1995-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1993-06-01 1994-10-03
Kammaren Ersättare Ersättare 1993-05-01 1993-05-31
Kammaren Ersättare Ersättare 1993-03-15 1993-04-30
Kammaren Ersättare Ersättare 1992-11-01 1992-11-27
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1988-10-03 1991-09-30
Kammaren Ersättare Ersättare 1985-09-30 1985-10-20
Kammaren Ersättare Ersättare 1983-01-13 1985-09-30
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   1994-10-11 1995-12-31
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   1993-10-07 1994-10-02
Försvarsutskottet Suppleant   1993-05-07 1993-05-31
Bostadsutskottet Suppleant   1993-03-15 1993-04-30
Försvarsutskottet Suppleant   1993-03-15 1993-04-30