Björn Söder (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Skåne läns norra och östra
Titel: Civilingenjör.
Född: 1976
Kön: man
E-post: bjorn.soder[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7866392
Intressent_id: 0452755722723



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Sverigedemokraterna Gruppledare   2010-10-04 2014-09-29
Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling Ledamot   2018-10-24 2022-10-24
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
OSSE-delegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2018-10-02 2022-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
OSSE-delegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Andre vice talman   2014-09-29 2018-09-24
EU-nämnden Suppleant   2018-10-02 2022-10-04
Utrikesutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Försvarsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2018-11-15 2018-12-05
Utrikesutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Försvarsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Justitieutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2018-05-15 2018-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2017-11-14 2017-12-15
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2017-05-02 2017-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2016-11-15 2016-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2016-04-12 2016-05-25
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2015-11-17 2015-12-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2015-04-14 2015-06-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-11-20 2014-12-17
EU-nämnden Suppleant   2012-04-13 2014-10-07
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29
Civilutskottet Suppleant   2012-04-13 2014-09-29
Finansutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29
Försvarsutskottet Suppleant   2010-11-26 2014-09-29
Justitieutskottet Suppleant   2011-11-18 2014-09-29
Kulturutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29
Konstitutionsutskottet Suppleant   2012-04-19 2014-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2014-02-20 2014-09-29
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29
Socialutskottet Suppleant   2010-11-26 2014-09-29
Trafikutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29
Utbildningsutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29
Utrikesutskottet Suppleant   2010-11-26 2014-09-29
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2013-04-23 2013-06-18
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2013-02-22 2013-03-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2013-02-21 2013-03-06
Utbildningsutskottet Ledamot   2012-11-28 2013-02-21
Utbildningsutskottet Suppleant   2012-04-13 2012-11-27
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2011-09-20 2011-09-21
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2011-06-16 2011-06-17