Peter Eriksson (MP)


Statsråd

Parti:  Miljöpartiet
Valkrets: Stockholms län
Titel: Ekonom.
Född: 1958
Kön: man
Intressent_id: 0447198048312



Organ Roll Status From Tom
Näringsdepartementet Statsråd   2017-07-27 2018-12-31
Näringsdepartementet Statsråd   2016-09-13 2017-07-27
Näringsdepartementet Statsråd   2016-05-25 2016-09-13
Europaparlamentet Ledamot   2014-07-01 2016-05-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-06-23
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 1998-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Miljöpartiet de gröna Språkrör   2002-05-10 2011-05-21
Riksbanksfullmäktige Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Utrikesnämnden Suppleant   2010-10-12 2011-09-29
Utrikesnämnden Suppleant   2002-10-08 2006-10-10
EES-EFTA delegationen Suppleant   1994-10-27 1994-12-31
Konstitutionsutskottet Ordförande   2010-10-12 2014-06-23
Konstitutionsutskottet Ledamot   2010-10-12 2010-10-12
Finansutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Konstitutionsutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Finansutskottet Suppleant   2002-10-08 2005-10-26
Finansutskottet Ledamot   1998-10-13 1998-12-31
Försvarsutskottet Suppleant   1998-10-20 1998-12-31
Konstitutionsutskottet Suppleant   1998-10-13 1998-12-31
Skatteutskottet Suppleant   1998-10-13 1998-12-31
EU-nämnden Ledamot   1997-10-21 1998-10-05
Lagutskottet Suppleant   1994-10-11 1998-10-04
Konstitutionsutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Försvarsutskottet Suppleant   1994-12-15 1998-10-04
EU-nämnden Suppleant   1995-01-19 1997-10-20