Lena Hjelm-Wallén (S)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Titel: fil.mag.
Född: 1943
Kön: kvinna
Intressent_id: 0439752610809



Organ Roll Status From Tom
Statsrådsberedningen Statsråd   1998-10-07 2002-10-21
Utrikesdepartementet Utrikesminister   1994-10-07 1998-10-06
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1994-10-08 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1994-10-07
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1988-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1982-10-08 1985-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1982-10-04 1982-10-07
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1980-11-24 1982-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1980-10-20 1980-11-23
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1979-10-01 1980-10-19
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1976-10-04 1979-10-01
Krigsdelegationen Ledamot   1998-10-20 2002-09-30
Krigsdelegationen Ledamot   1994-10-18 1998-10-05
Krigsdelegationen Ledamot   1991-10-15 1994-10-03
Europarådets svenska delegation Suppleant   1992-04-09 1994-10-03
Utbildningsutskottet Vice ordförande   1991-10-08 1994-10-02
Utrikesutskottet Suppleant   1991-11-20 1994-10-02