Birgitta Hambraeus (C)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Titel: fil.kand.
Född: 1930
Kön: kvinna
Intressent_id: 0409817272107



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1996-03-01 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1996-01-29 1996-02-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1996-01-28
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-12-13 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1988-11-11 1988-12-12
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1988-11-10
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1988-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1982-10-04 1985-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1979-10-01 1982-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1976-10-04 1979-10-01
Besvärsnämnden Suppleant   1993-05-03 1994-10-03
Konstitutionsutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Konstitutionsutskottet Suppleant   1992-10-20 1994-10-02
Utrikesutskottet Suppleant   1991-10-08 1994-10-02
Utrikesutskottet Ledamot   1988-10-11 1991-09-29
Bostadsutskottet Ledamot   1985-09-30 1988-10-02
Bostadsutskottet Ledamot   1983-10-04 1985-09-29
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   1979-10-01 1982-10-03