Anna-Caren Sätherberg (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Jämtlands län
Född: 1964
Kön: kvinna
E-post: anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864825
Intressent_id: 0407081382317



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2017-09-28 2018-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2016-09-29 2017-09-28
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2015-10-01 2016-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2014-10-07 2015-10-01
Trafikutskottet Tredje vice ordförande   2019-03-07 2022-09-26
Trafikutskottet Ledamot   2018-10-02 2019-03-07
Näringsutskottet Ledamot   2018-04-12 2018-09-24
Kulturutskottet Suppleant   2014-11-25 2018-09-24
Näringsutskottet Ledamot   2017-04-27 2018-04-12
Näringsutskottet Suppleant   2014-10-07 2017-04-27