Ulf Adelsohn (M)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Moderaterna
Titel: jur.kand.
Född: 1941
Kön: man
Intressent_id: 040421445103



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-06-08 1988-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1988-05-04 1988-06-07
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1987-12-25 1988-05-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1987-11-25 1987-12-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1987-06-03 1987-11-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1987-04-29 1987-06-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1987-04-28
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1982-10-04 1985-09-30
Nordiska rådets svenska delegation Ordförande   1982-10-04 1984-10-02
Utrikesutskottet Suppleant   1982-10-04 1985-09-29