Jonas Sjöstedt (V)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Vänsterpartiet
Valkrets: Västerbottens län
Titel: Skribent
Född: 1964
Kön: man
E-post: jonas.sjostedt[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0383111552218



Organ Roll Status From Tom
Europaparlamentet Ledamot   2004-07-20 2009-07-14
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Vänsterpartiet Partiledare   2012-01-06
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2018-10-02 2022-10-02
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2019-10-02 2020-10-30
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2018-10-09 2019-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2017-09-28 2018-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2014-10-07 2018-10-02
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2016-09-29 2017-09-28
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2015-10-01 2016-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2014-10-07 2015-10-01
Krigsdelegationen Ledamot   2012-02-14 2014-10-14
Utrikesnämnden Ledamot   2012-02-14 2014-10-07
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2013-09-17 2014-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2012-10-04 2013-09-16
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2012-03-20 2012-09-18
EU-nämnden Suppleant   2018-10-02 2022-10-04
EU-nämnden Suppleant   2014-10-14 2018-10-02
EU-nämnden Suppleant   2012-01-26 2014-10-07
Trafikutskottet Suppleant   2010-10-12 2012-03-11
Utrikesutskottet Suppleant   2010-10-12 2012-03-11
EU-nämnden Ledamot   2010-10-12 2012-01-25