Per Lodenius (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Stockholms län
Titel: Lärare.
Född: 1966
Kön: man
E-post: per.lodenius[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0363721826713



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
EU-nämnden Suppleant   2018-10-16 2022-10-04
Kulturutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Socialutskottet Suppleant   2018-10-16 2022-09-26
Kulturutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Socialutskottet Suppleant   2017-02-01 2018-09-24
Utbildningsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Sammansatta civil- och kulturutskottet Suppleant   2018-03-13 2018-05-24
Kulturutskottet Ledamot   2011-10-14 2014-09-29
Utbildningsutskottet Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Civilutskottet Ledamot   2010-10-12 2011-10-13
Kulturutskottet Suppleant   2009-02-11 2010-10-04
Utbildningsutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Trafikutskottet Suppleant   2006-10-10 2009-02-11