Barbro Westerholm (L)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti: 
Valkrets: Stockholms län
Titel: Leg. läkare/Docent/adjungerad Professor emerita.
Född: 1933
Kön: kvinna
E-post: barbro.westerholm[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864581
Intressent_id: 0363228965800



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 1999-10-01
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Valberedningen Suppleant   2014-09-29 2018-09-24
Valberedningen Suppleant   2006-10-02 2010-10-04
EU-nämnden Suppleant   2018-11-15 2022-09-26
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Socialutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2014-11-05 2018-10-02
Socialutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Utbildningsutskottet Suppleant   2014-11-05 2016-09-28
Socialutskottet Suppleant   2012-10-01 2014-09-29
Socialutskottet Ledamot   2010-10-12 2012-09-30
Socialutskottet Ledamot   2009-09-03 2010-10-04
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Socialutskottet Suppleant   2006-10-10 2009-09-03
Sammansatta justitie- och socialutskottet Suppleant   2008-01-29 2008-05-07
Utbildningsutskottet Ledamot   1998-10-13 1999-10-01
Konstitutionsutskottet Suppleant   1998-10-13 1999-10-01
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   1998-10-13 1999-10-01
Socialutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Utbildningsutskottet Suppleant   1998-01-01 1998-10-04
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   1994-10-11 1995-01-15
Socialutskottet Suppleant   1991-09-30 1994-10-02
Socialutskottet Suppleant   1988-10-11 1991-09-29
Utbildningsutskottet Suppleant   1988-10-11 1991-09-29