Maud Olofsson (C)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Västerbottens län
Titel:
Född: 1955
Kön: kvinna
Intressent_id: 0356767744510



Organ Roll Status From Tom
Näringsdepartementet Närings- och energiminister   2010-10-06 2011-09-29
Näringsdepartementet Näringsminister   2006-10-06 2010-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2011-09-30 2011-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2010-10-04 2011-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2006-10-06 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2006-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Centerpartiet Partiledare   2001-03-19 2011-09-23
Utrikesnämnden Suppleant   2002-10-08 2006-10-10
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2002-10-15 2006-10-02
EU-nämnden Suppleant   2002-10-15 2006-10-10
Utrikesutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02