Kenneth Johansson (C)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Dalarnas län
Titel: Socionom
Född: 1956
Kön: man
E-post: kenneth.johansson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7865346
Intressent_id: 0327857385513



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2012-08-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Ersättare Ersättare 1996-01-29 1996-02-29
Krigsdelegationen Ledamot   2006-10-17 2010-10-19
Valberedningen Ledamot   2004-09-20 2010-10-04
Krigsdelegationen Ledamot   2002-10-15 2006-10-16
Valberedningen Suppleant   2002-09-30 2004-09-20
Socialutskottet Ordförande   2010-10-12 2012-08-31
Socialutskottet Ledamot   2010-10-12 2010-10-12
Socialutskottet Ordförande   2006-10-10 2010-10-04
Sammansatta justitie- och socialutskottet Ordförande   2008-01-29 2008-05-07
Socialutskottet Ledamot   2002-10-08 2006-10-02
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2002-10-15 2006-10-02
Sammansatta justitie- och socialutskottet Suppleant   2006-02-09 2006-04-26
Sammansatta utrikes- och socialutskottet Suppleant   2005-02-15 2005-03-16
Socialutskottet Ledamot   1998-10-13 2002-09-30
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   1998-12-18 2002-09-30
Konstitutionsutskottet Suppleant   1996-02-06 1996-02-29