Johan Linander (C)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Skåne läns södra
Född: 1974
Kön: man
E-post: johan.linander[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0324815829026



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2008-06-28 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2008-02-04 2008-06-27
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2007-05-14 2008-02-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2007-01-26 2007-05-13
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2007-01-25
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2005-12-24 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2005-10-17 2005-12-23
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2005-10-16
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2013-09-17 2014-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2012-10-04 2013-09-16
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2011-10-12 2012-09-18
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2010-10-19 2011-09-15
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2006-10-17 2010-10-04
Valberedningen Suppleant   2006-10-02 2010-10-04
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2004-09-23 2006-10-02
EU-nämnden Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Justitieutskottet Vice ordförande   2010-10-12 2014-09-29
EU-nämnden Suppleant   2006-10-10 2010-10-12
Justitieutskottet Ledamot   2010-10-12 2010-10-12
Justitieutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Civilutskottet Suppleant   2006-10-24 2010-10-04
Näringsutskottet Suppleant   2009-04-28 2010-10-04
Lagutskottet Suppleant   2002-10-15 2006-10-02
Justitieutskottet Ledamot   2002-10-08 2006-10-02
Sammansatta justitie- och socialutskottet Deputerad   2006-02-09 2006-04-26