Rossana Dinamarca (V)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Vänsterpartiet
Valkrets: Västra Götalands läns norra
Född: 1974
Kön: kvinna
E-post: rossana.dinamarca[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864677
Intressent_id: 0321885416125



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Ersättare Ersättare 1999-01-11 1999-02-11
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   2017-11-10 2018-09-24
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2014-10-14 2017-11-10
Kulturutskottet Ledamot   2014-10-07 2017-11-09
Utbildningsutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Socialutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29
Utbildningsutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Konstitutionsutskottet Suppleant   2006-10-24 2010-10-04
Kulturutskottet Ledamot   2002-10-08 2006-10-02
Konstitutionsutskottet Suppleant   2003-02-20 2006-10-02
Utbildningsutskottet Suppleant   2005-10-13 2006-10-02
Justitieutskottet Suppleant   2002-10-08 2003-02-19
Försvarsutskottet Suppleant   1999-01-20 1999-02-11
Socialutskottet Suppleant   1999-01-26 1999-02-11