Janine Alm Ericson (MP)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Miljöpartiet
Valkrets: Västra Götalands läns västra
Titel: Företagare.
Född: 1973
Kön: kvinna
E-post: janine.alm.ericson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0316505710324



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Miljöpartiet de gröna Gruppledare   2019-02-15 2019-06-30 23:59:00
Miljöpartiet de gröna Vice gruppledare   2019-02-07 2019-02-15
Miljöpartiet de gröna Vice gruppledare   2019-07-01
Krigsdelegationen Ledamot   2019-02-07 2022-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2019-02-07 2022-10-02
Riksdagsstyrelsen Ersättare   2019-07-01 2022-10-02
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2019-10-02 2020-10-30
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2018-10-09 2019-10-02
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2019-02-15 2019-06-30
Riksbanksfullmäktige Suppleant   2014-10-14 2014-12-02
Utrikesutskottet Ledamot   2019-02-07 2022-09-26
Finansutskottet Suppleant   2019-02-13 2022-09-26
Försvarsutskottet Suppleant   2019-02-07 2022-09-26
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2019-02-15 2022-09-26
Skatteutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2019-06-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2019-05-09 2019-06-12
Finansutskottet Ledamot   2018-10-02 2019-02-07
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2018-10-16 2019-02-07
Utrikesutskottet Suppleant   2018-10-02 2019-02-07
Försvarsutskottet Suppleant   2018-12-05 2019-02-06
EU-nämnden Suppleant   2016-06-28 2018-10-02
Finansutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Försvarsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Skatteutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24