Teresa Carvalho (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Östergötlands län
Titel: Pol.mag
Född: 1984
Kön: kvinna
E-post: teresa.carvalho[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864546
Intressent_id: 0315499690028



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2019-12-01 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2019-02-11 2019-11-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2019-02-10
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-01-02 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2016-04-18 2017-01-01
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2016-04-17
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Civilutskottet Suppleant   2017-04-06 2018-09-24
EU-nämnden Ledamot   2014-10-07 2016-04-17