Erik Ullenhag (L)


Tidigare riksdagsledamot

Parti: 
Valkrets: Stockholms kommun
Titel: Jur.kand.
Född: 1972
Kön: man
Intressent_id: 0275724540919



Organ Roll Status From Tom
Arbetsmarknadsdepartementet Statsråd   2010-10-06 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-10-04 2016-08-25
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2013-01-22 2014-09-29
Kammaren Statsrådsersättare Ersättare 2010-10-04 2010-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2009-07-14 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Liberalerna Gruppledare   2015-11-24 2016-06-07
Folkpartiet liberalerna Gruppledare   2014-10-04 2015-11-24
Krigsdelegationen Ledamot   2002-10-15 2006-10-02
EU-nämnden Suppleant   2014-11-05 2016-08-25
Finansutskottet Ledamot   2014-10-07 2016-06-08
Utrikesutskottet Suppleant   2009-09-03 2010-10-04
Socialutskottet Ledamot   2004-09-14 2006-10-02
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2002-10-08 2004-09-13
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2002-10-15 2004-09-13