Åsa Lindestam (S)


Förste vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Gävleborgs län
Titel: Rektor.
Född: 1956
Kön: kvinna
E-post: asa.lindestam[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7865187
Intressent_id: 0252067342313



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2018-11-06 2022-10-09
Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling Ledamot   2014-10-28 2018-10-24
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Utrikesnämnden Suppleant   2014-10-07 2018-10-02
Valberedningen Suppleant   2014-09-29 2018-09-24
OSSE-delegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Valberedningen Suppleant   2010-10-04 2014-09-29
OSSE-delegationen Ledamot   2007-10-04 2010-10-19
Valberedningen Suppleant   2006-10-02 2010-10-04
OSSE-delegationen Suppleant   2006-10-17 2007-10-03
OSSE-delegationen Suppleant   2004-04-01 2006-10-16
Förste vice talman   2018-09-24 2022-09-26
Utbildningsutskottet Suppleant   2019-02-27 2022-09-26
Konstitutionsutskottet Suppleant   2018-10-02 2019-02-15
Försvarsutskottet Vice ordförande   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2018-05-15 2018-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2017-05-02 2017-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2016-11-15 2016-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Ordförande   2016-04-28 2016-05-25
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2016-04-12 2016-04-28
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2015-11-17 2015-12-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2015-05-19 2015-06-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2015-04-14 2015-05-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-11-20 2014-12-17
Försvarsutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Utbildningsutskottet Suppleant   2012-03-23 2014-09-29
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-04-15 2014-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2013-11-26 2013-12-17
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2013-04-23 2013-06-18
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2013-02-21 2013-03-06
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2012-11-27 2012-12-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-11-24 2011-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-09-20 2011-09-21
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-06-16 2011-06-17
EU-nämnden Suppleant   2010-10-19 2011-05-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-03-31 2011-04-01
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2010-11-23 2010-12-15
EU-nämnden Ledamot   2010-10-12 2010-10-18
EU-nämnden Suppleant   2008-04-01 2010-10-12
Försvarsutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2010-02-04 2010-03-03
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2009-11-12 2009-12-09
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2009-02-12 2009-03-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2008-11-20 2008-12-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2007-10-18 2008-06-18
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2007-03-22 2007-06-01
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2006-10-10 2006-10-13
Försvarsutskottet Ledamot   2002-10-08 2006-10-02
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Trafikutskottet Suppleant   2002-10-08 2006-10-02
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2006-05-18 2006-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2005-11-22 2005-12-07
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2004-10-19 2004-12-15
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2004-05-11 2004-05-26
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2004-02-05 2004-02-18
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2003-06-11 2003-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2002-12-03 2002-12-18