Lars Tobisson (M)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Moderaterna
Titel: fil.dr
Född: 1938
Kön: man
Intressent_id: 0245320188502



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2001-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1988-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1982-10-04 1985-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1979-10-01 1982-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1976-10-04 1979-10-01
Utrikesnämnden Ledamot   1998-10-20 2001-12-31
Valberedningen Vice ordförande   1994-10-03 1999-09-23
Krigsdelegationen Ledamot   1998-10-20 1999-09-23
Krigsdelegationen Ledamot   1994-10-18 1998-10-05
Utrikesnämnden Ledamot   1994-10-18 1998-10-05
OSSE-delegationen Suppleant   1995-01-01 1998-10-05
EES-EFTA delegationen Vice ordförande   1994-10-12 1994-12-31
ESK-delegationen Suppleant   1994-10-18 1994-12-31
EFTA-delegationen Vice ordförande   1994-10-12 1994-12-31
EG-delegationen Vice ordförande   1994-10-12 1994-12-31
EFTA-delegationen Ledamot   1994-10-11 1994-12-31
EG-delegationen Ledamot   1994-10-11 1994-12-31
EES-EFTA delegationen Ledamot   1994-10-11 1994-10-11
ESK-delegationen Ledamot   1993-01-21 1994-10-03
Valberedningen Ordförande   1991-09-30 1994-10-03
Krigsdelegationen Ledamot   1982-10-04 1994-10-03
Utrikesnämnden Ledamot   1986-10-07 1994-10-03
EFTA-delegationen Ordförande   1993-10-14 1994-10-03
EG-delegationen Vice ordförande   1993-01-21 1994-10-03
EFTA-delegationen Ledamot   1991-10-15 1993-10-13
Valberedningen Vice ordförande   1982-10-04 1991-09-30
Fullmäktige i riksgäldskontoret Ledamot   1982-10-04 1989-06-30
Utrikesnämnden Ledamot   1982-10-04 1985-09-30
Finansutskottet Suppleant   1999-09-23 2002-09-30
Utrikesutskottet Suppleant   1999-09-23 2002-09-30
Finansutskottet Suppleant   1999-09-23 2002-01-01
Utrikesutskottet Suppleant   1999-09-23 2002-01-01
EU-nämnden Vice ordförande   1998-10-13 2001-12-31
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Deputerad   2001-10-16 2001-12-06
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Deputerad   2001-03-27 2001-04-26
Finansutskottet Ledamot   1998-10-13 1999-09-23
EU-nämnden Vice ordförande   1995-01-01 1998-10-05
Finansutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Finansutskottet Ledamot   1991-09-30 1994-10-02
EES-utskottet Ledamot   1992-05-26 1993-06-04
Finansutskottet Ledamot   1988-10-03 1991-09-29
Finansutskottet Ledamot   1985-09-30 1988-10-02
Finansutskottet Ledamot   1982-10-04 1985-09-29
Finansutskottet Ledamot   1979-10-01 1982-10-03