Gustav Fridolin (MP)


Avgången riksdagsledamot

Parti:  Miljöpartiet
Valkrets: Stockholms län
Titel: Folkhögskollärare.
Född: 1983
Kön: man
E-post: gustav.fridolin[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0238588409223



Organ Roll Status From Tom
Utbildningsdepartementet Utbildningsminister   2017-07-27 2019-01-21
Utbildningsdepartementet Utbildningsminister   2016-05-25 2017-07-27
Utbildningsdepartementet Utbildningsminister   2014-10-03 2016-05-25
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2019-01-22 2019-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-09-24 2019-01-21
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-10-03 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2014-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2013-01-01 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2012-07-01 2012-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2012-06-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Miljöpartiet de gröna Språkrör   2011-05-21 2019-05-04
Krigsdelegationen Ledamot   2011-09-19 2014-10-14
Valberedningen Suppleant   2010-10-04 2011-09-26
EU-nämnden Ledamot   2019-06-24 2019-09-30
Utbildningsutskottet Ledamot   2019-02-07 2019-06-24
EU-nämnden Ledamot   2019-01-23 2019-02-07
EU-nämnden Suppleant   2011-06-16 2012-06-24
Näringsutskottet Suppleant   2010-10-12 2011-11-06
Civilutskottet Suppleant   2010-10-12 2011-09-19
Utrikesutskottet Suppleant   2010-10-12 2011-09-19
EU-nämnden Ledamot   2010-10-12 2011-06-15
EU-nämnden Suppleant   2002-10-15 2006-10-02
Konstitutionsutskottet Ledamot   2002-10-08 2006-10-02
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2004-01-30 2006-10-02
Lagutskottet Suppleant   2003-01-22 2004-10-19
Försvarsutskottet Suppleant   2002-10-08 2004-01-30
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Deputerad   2003-02-18 2003-11-20
Finansutskottet Suppleant   2002-10-15 2003-01-21