Mats Persson (L)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti: 
Valkrets: Skåne läns södra
Född: 1980
Kön: man
E-post: mats.persson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 023767922422



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-08-07 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2017-07-06 2017-08-06
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-07-03 2017-07-05
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2017-05-02 2017-07-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2017-05-01
EU-nämnden Suppleant   2018-11-15 2022-09-26
Finansutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Skatteutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Trafikutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Finansutskottet Ledamot   2016-06-09 2018-09-24
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2014-11-05 2018-09-24
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2014-11-19 2018-09-24
Skatteutskottet Suppleant   2016-06-09 2018-09-24
Skatteutskottet Ledamot   2014-10-07 2016-06-09
Finansutskottet Suppleant   2014-10-07 2016-06-09