Anders W Jonsson (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Gävleborgs län
Titel: Barnläkare
Född: 1961
Kön: man
E-post: anders.w.jonsson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0229760896014



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Centerpartiet Gruppledare   2011-10-11 2014-09-29
Centerpartiet Gruppledare   2014-09-29
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2018-10-02 2022-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2018-10-09
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2014-10-07 2018-10-02
Utrikesnämnden Ledamot   2015-09-17 2016-04-04
Krigsdelegationen Ledamot   2011-10-19 2014-10-14
Riksrevisionens parlamentariska råd Ledamot   2011-01-01 2014-10-14
Utrikesnämnden Ledamot   2011-10-19 2014-10-07
Riksrevisionens styrelse Ledamot   2010-10-19 2010-12-31
Socialutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Socialutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Socialutskottet Ordförande   2012-09-19 2014-09-29
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Socialutskottet Ledamot   2012-09-06 2012-09-18
Socialutskottet Ledamot   2010-10-12 2012-09-05