Johan Pehrson (L)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti: 
Valkrets: Örebro län
Titel: Jur.kand.
Född: 1968
Kön: man
E-post: johan.pehrson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0224712677012



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2015-04-19
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Folkpartiet liberalerna Gruppledare   2014-09-29 2014-10-04
Folkpartiet liberalerna Gruppledare   2010-10-04 2014-09-29
Folkpartiet liberalerna Gruppledare   2006-10-11 2010-10-04
Liberalerna Gruppledare   2019-06-28
Riksdagens råd för Riksrevisionen Suppleant   2019-04-01 2022-10-31
Krigsdelegationen Ledamot   2019-09-05 2022-10-09
Utrikesnämnden Suppleant   2019-08-29 2022-09-26
Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond Personlig suppleant   2010-11-01 2014-10-31
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2010-10-12 2014-10-07
Utrikesnämnden Ledamot   2010-10-12 2014-10-07
Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond Personlig suppleant   2006-11-01 2010-10-31
Krigsdelegationen Ledamot   2006-10-17 2010-10-19
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2006-10-10 2010-10-12
Utrikesnämnden Ledamot   2006-10-10 2010-10-12
Riksbanksfullmäktige Suppleant   2006-10-17 2008-11-11
Europarådets svenska delegation Suppleant   2003-01-01 2005-03-17
EU-nämnden Suppleant   2018-11-15 2022-09-26
Justitieutskottet Ledamot   2019-09-05 2022-09-26
Civilutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Finansutskottet Suppleant   2019-09-05 2022-09-26
Näringsutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Finansutskottet Ledamot   2019-02-15 2019-09-05
Justitieutskottet Suppleant   2019-02-15 2019-09-05
Konstitutionsutskottet Suppleant   2018-10-09 2019-09-05
Justitieutskottet Ledamot   2018-10-02 2019-02-15
EU-nämnden Suppleant   2014-11-05 2015-03-10
Justitieutskottet Ledamot   2014-10-07 2015-03-05
Konstitutionsutskottet Suppleant   2014-11-05 2015-03-05
Civilutskottet Suppleant   2014-10-07 2014-11-19
Justitieutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Finansutskottet Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Konstitutionsutskottet Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Justitieutskottet Ledamot   2008-10-22 2010-10-04
Finansutskottet Suppleant   2008-11-13 2010-02-05
Finansutskottet Ledamot   2007-10-04 2008-10-21
Socialutskottet Ledamot   2006-10-10 2007-10-03
Finansutskottet Suppleant   2006-10-24 2007-10-03
Justitieutskottet Ordförande   2002-10-08 2006-10-02
Konstitutionsutskottet Suppleant   2003-10-03 2004-04-01
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Suppleant   2003-10-07 2003-11-20
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2000-02-15 2002-09-30
Justitieutskottet Ledamot   2001-09-25 2002-09-29
Skatteutskottet Ledamot   1998-10-13 2001-09-27
Justitieutskottet Suppleant   1998-10-13 2001-09-25
Konstitutionsutskottet Suppleant   1999-10-01 2000-02-15
Lagutskottet Suppleant   1998-10-20 1999-10-01