Robert Hannah (L)


Tjänstledig riksdagsledamot

Parti: 
Valkrets: Göteborgs kommun
Titel: Människorättsjurist.
Född: 1985
Kön: man
E-post: robert.hannah[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0223069839622



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2019-05-17 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2019-03-13 2019-05-16
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2019-03-12
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Civilutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Justitieutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Trafikutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Utbildningsutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Utrikesutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Civilutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2014-11-05 2018-09-24
Justitieutskottet Suppleant   2015-04-22 2018-09-24
Skatteutskottet Suppleant   2014-11-05 2018-09-24
Sammansatta civil- och kulturutskottet Deputerad   2018-03-13 2018-05-24
Justitieutskottet Suppleant   2014-10-07 2015-04-22