Ulf Kristersson (M)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Moderaterna
Valkrets: Stockholms kommun
Titel: Civilekonom.
Född: 1963
Kön: man
E-post: ulf.kristersson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864288
Intressent_id: 0222691314314



Organ Roll Status From Tom
Socialdepartementet Statsråd   2010-10-06 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-10-04 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-09-29 2014-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2000-04-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Ersättare Ersättare 1991-10-05 1994-10-03
Moderaterna Partiledare   2017-10-01
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2018-10-02 2022-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2017-12-14 2018-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2017-12-14 2018-10-09
Utrikesnämnden Ledamot   2017-11-22 2018-10-02
Finansutskottet Vice ordförande   2014-12-19 2017-10-10
Finansutskottet Ledamot   2014-12-15 2014-12-18
Arbetsmarknadsutskottet Vice ordförande   2014-10-07 2014-12-15
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   1998-10-13 2000-04-30
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   1995-10-11 1998-10-04
Utbildningsutskottet Suppleant   1994-10-11 1998-10-04
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   1991-10-08 1994-10-02
Utbildningsutskottet Suppleant   1991-10-08 1994-10-02