Stefan Löfven (S)


Statsminister

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Västernorrlands län
Född: 1957
Kön: man
Intressent_id: 0218878014918



Organ Roll Status From Tom
Statsrådsberedningen Statsminister   2014-10-03 2018-12-31
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-10-03 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2014-10-02
Socialdemokraterna Partiledare   2012-01-27