Markus Wiechel (SD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Sverigedemokraterna
Valkrets: Östergötlands län
Född: 1988
Kön: man
E-post: markus.wiechel[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0204240926023



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2012-12-03 2014-09-29
Europarådets svenska delegation Ledamot   2018-11-01 2022-10-31
Utrikesnämnden Suppleant   2018-10-02 2022-10-02
Europarådets svenska delegation Suppleant   2016-04-05 2018-10-31
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   2013-09-17 2014-06-15
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2022-10-04
Utrikesutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2017-05-04 2018-10-02
Utrikesutskottet Ledamot   2016-09-27 2018-09-24
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Civilutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2018-05-15 2018-06-14
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2016-10-11 2017-11-14
EU-nämnden Suppleant   2016-06-14 2017-05-04
Socialförsäkringsutskottet Ledamot   2014-10-07 2016-09-27
EU-nämnden Suppleant   2015-11-03 2016-06-13
Civilutskottet Ledamot   2013-02-22 2014-09-29
Justitieutskottet Suppleant   2013-02-22 2014-09-29