Anne Wibble (FP)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Folkpartiet
Titel: ekon.lic.
Född: 1943
Kön: kvinna
Intressent_id: 0201502585302



Organ Roll Status From Tom
Finansdepartementet Finansminister   1991-10-04 1994-10-07
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-08 1997-12-01
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1994-10-03 1994-10-07
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 1991-10-05 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1991-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1985-09-30 1988-10-03
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   1994-10-18 1997-11-30
Krigsdelegationen Ledamot   1990-06-14 1991-09-30
Fullmäktige i riksgäldskontoret Ledamot   1988-10-18 1989-06-30
Krigsdelegationen Ledamot   1985-09-30 1988-10-03
Riksbanksfullmäktige Suppleant   1985-09-30 1986-10-07
EU-nämnden Suppleant   1995-01-19 1997-11-30
Finansutskottet Ledamot   1994-10-11 1997-11-30
Finansutskottet Vice ordförande   1988-10-03 1991-09-29
Skatteutskottet Suppleant   1989-10-03 1991-09-29
Finansutskottet Ledamot   1986-10-07 1988-10-02
Finansutskottet Suppleant   1985-09-30 1986-10-07