Lars Adaktusson (KD)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Kristdemokraterna
Valkrets: Dalarnas län
Titel: Journalist.
Född: 1955
Kön: man
E-post: lars.adaktusson[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0201207390210



Organ Roll Status From Tom
Europaparlamentet Ledamot   2014-07-01 2018-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2022-10-04
Utrikesutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Försvarsutskottet Suppleant   2018-10-16 2022-09-26
Konstitutionsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2019-11-14 2019-12-04
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2019-05-09 2019-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2018-11-15 2018-12-05
EU-nämnden Ledamot   2018-10-02 2018-10-09