Lennart Daléus (C)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Titel: informationschef
Född: 1946
Kön: man
Intressent_id: 0200003128803



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   1998-10-20 2002-09-30
Utrikesnämnden Suppleant   1998-10-20 2001-09-27
EU-nämnden Ledamot   2001-09-27 2002-10-08
EU-nämnden Suppleant   1998-10-13 2000-10-12
Miljö- och jordbruksutskottet Ordförande   1994-10-12 1998-10-04
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   1994-10-11 1998-10-04
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   1991-10-08 1994-10-02
Näringsutskottet Suppleant   1991-10-08 1994-10-02