Roza Güclü Hedin (S)


Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Dalarnas län
Titel: Socialsekreterare.
Född: 1982
Kön: kvinna
E-post: roza.guclu.hedin[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7865864
Intressent_id: 0194498232620



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Statsrådsersättare Ersättare 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2013-08-01 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2013-01-15 2013-07-31
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2013-01-14
Socialdemokraterna Kvittningsman   2014-09-29 2017-03-13
OSSE-delegationen Suppleant   2018-10-09 2022-10-09
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2019-04-03 2022-09-26
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2019-04-03 2022-09-26
Utbildningsutskottet Suppleant   2019-02-08 2022-09-26
Utrikesutskottet Ledamot   2018-10-02 2019-02-15
Utbildningsutskottet Suppleant   2018-10-02 2019-02-07
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2018-11-15 2018-12-05
Utbildningsutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Socialutskottet Suppleant   2017-06-16 2018-09-24
Socialutskottet Suppleant   2014-10-07 2017-06-16
Socialutskottet Suppleant   2010-10-19 2014-09-29
Trafikutskottet Suppleant   2012-03-23 2014-09-29
Försvarsutskottet Suppleant   2010-10-12 2012-03-22
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2011-11-24 2011-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2011-03-31 2011-04-01