Kerstin Lundgren (C)


Tredje vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Stockholms län
Titel: Utredare.
Född: 1955
Kön: kvinna
E-post: kerstin.lundgren[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7865775
Intressent_id: 0155487380917



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Krigsdelegationen Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Europarådets svenska delegation Suppleant   2014-11-01 2018-10-31
Valberedningen Ledamot   2014-09-29 2018-09-24
Valprövningsnämnden Suppleant   2011-04-06 2015-02-18
Europarådets svenska delegation Suppleant   2010-11-01 2014-11-01
Utrikesnämnden Suppleant   2010-10-12 2014-10-07
Valberedningen Ledamot   2010-10-04 2014-09-29
Valprövningsnämnden Ledamot   2007-01-18 2011-04-05
Riksrevisionens styrelse Suppleant   2010-10-19 2010-12-31
Europarådets svenska delegation Ledamot   2006-11-01 2010-10-31
Utrikesnämnden Suppleant   2006-10-10 2010-10-12
Valberedningen Ledamot   2006-10-02 2010-10-04
Valprövningsnämnden Ledamot   2002-12-10 2007-01-17
Tredje vice talman   2018-09-24 2022-09-26
Utrikesutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2019-05-09 2019-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2018-11-15 2018-12-05
EU-nämnden Suppleant   2014-10-14 2018-10-02
Utrikesutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-09-24
Försvarsutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2018-05-15 2018-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2017-11-14 2017-12-15
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2017-05-02 2017-06-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2016-11-15 2016-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2016-04-12 2016-05-25
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2015-11-17 2015-12-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2015-04-14 2015-06-16
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-11-20 2014-12-17
EU-nämnden Suppleant   2010-10-19 2014-10-07
Utrikesutskottet Ledamot   2010-10-12 2014-09-29
Försvarsutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-04-15 2014-06-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2013-11-26 2013-12-17
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2013-04-23 2013-06-18
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2013-02-21 2013-03-06
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2012-11-27 2012-12-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2011-11-24 2011-12-14
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-09-20 2011-09-21
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-06-16 2011-06-17
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-03-31 2011-04-01
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2010-11-23 2010-12-15
EU-nämnden Suppleant   2006-11-29 2010-10-12
Utrikesutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04
Konstitutionsutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2010-02-04 2010-03-03
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2009-11-12 2009-12-09
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Deputerad   2007-03-27 2009-05-06
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2009-02-12 2009-03-12
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2008-11-20 2008-12-19
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Suppleant   2007-10-18 2008-06-18
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2007-03-22 2007-06-01
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2006-10-10 2006-10-13
Konstitutionsutskottet Ledamot   2002-10-08 2006-10-02
Trafikutskottet Suppleant   2002-10-15 2006-10-02
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Deputerad   2003-02-18 2003-11-20