Ellen Juntti (M)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Moderaterna
Valkrets: Västra Götalands läns västra
Titel: Kriminalinspektör.
Född: 1958
Kön: kvinna
E-post: ellen.juntti[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7866448
Intressent_id: 0144048894712



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2019-04-12 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2019-02-18 2019-04-11
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2019-02-17
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Justitieutskottet Ledamot   2019-05-10 2022-09-26
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Arbetsmarknadsutskottet Ledamot   2018-10-02 2019-05-10
Justitieutskottet Suppleant   2016-10-27 2018-09-24
Kulturutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Justitieutskottet Suppleant   2014-10-07 2016-10-27
Kulturutskottet Suppleant   2012-06-13 2014-09-29
Socialutskottet Suppleant   2010-10-12 2014-09-29
Kulturutskottet Suppleant   2010-10-12 2012-06-12