Rickard Nordin (C)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Centerpartiet
Valkrets: Göteborgs kommun
Titel: Pol.kand.
Född: 1983
Kön: man
E-post: rickard.nordin[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7866035
Intressent_id: 0132818093422



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Ersättare Ersättare 2014-04-04 2014-09-29
Kammaren Ersättare Ledig Ersättare 2014-03-03 2014-04-03
Kammaren Ersättare Ersättare 2013-12-21 2014-03-02
Kammaren Ersättare Ledig Ersättare 2013-10-21 2013-12-20
Kammaren Ersättare Ersättare 2011-10-12 2013-10-20
OSSE-delegationen Ledamot   2011-10-21 2014-10-14
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Näringsutskottet Suppleant   2018-10-16 2022-09-26
Justitieutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2015-09-17 2018-09-24
Näringsutskottet Suppleant   2014-10-14 2018-09-24
Socialutskottet Ledamot   2012-09-06 2014-09-29
Civilutskottet Suppleant   2011-10-14 2014-09-29
Kulturutskottet Suppleant   2012-09-13 2014-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2012-06-01 2012-09-05
Socialutskottet Suppleant   2011-10-21 2012-09-05
Miljö- och jordbruksutskottet Suppleant   2011-10-19 2012-05-31