Anna Kinberg Batra (M)


Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Moderaterna
Valkrets: Stockholms län
Titel: Civilekonom
Född: 1970
Kön: kvinna
E-post: anna.kinberg.batra[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864458
Intressent_id: 012053331219



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2007-04-12 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2006-11-17 2007-04-11
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2006-11-16
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2001-09-18 2002-09-30
Kammaren Ersättare Ersättare 2000-05-01 2000-06-30
Moderaterna Partiledare   2015-01-10 2017-10-01
Moderaterna Gruppledare   2014-09-29 2015-01-13
Moderaterna Gruppledare   2010-10-04 2014-09-29
Krigsdelegationen Ledamot   2014-10-14 2017-12-14
Utrikesnämnden Ledamot   2015-02-06 2017-11-22
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2017-09-28 2017-11-22
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2016-09-29 2017-09-28
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2015-10-01 2016-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2014-10-07 2015-10-01
Utrikesnämnden Ledamot   2014-10-07 2015-02-05
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2014-10-07 2015-01-28
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14
Riksdagsstyrelsen Ledamot   2010-10-12 2014-10-07
Utrikesnämnden Ledamot   2010-10-12 2014-10-07
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2013-09-17 2014-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2012-10-04 2013-09-16
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2011-10-12 2012-09-18
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2010-10-19 2011-09-15
EU-nämnden Suppleant   2014-10-15 2017-11-22
Finansutskottet Vice ordförande   2014-10-07 2014-12-15
EU-nämnden Suppleant   2014-10-07 2014-10-14
Finansutskottet Ordförande   2010-10-12 2014-09-29
EU-nämnden Ordförande   2007-04-13 2010-10-12
Finansutskottet Ledamot   2010-10-12 2010-10-12
Konstitutionsutskottet Suppleant   2007-05-30 2010-10-04
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Suppleant   2007-05-31 2009-05-06
EU-nämnden Ledamot   2006-10-10 2007-04-12
Näringsutskottet Ledamot   2006-10-10 2006-11-15
Skatteutskottet Suppleant   2001-10-18 2002-09-30
Bostadsutskottet Suppleant   2002-03-22 2002-09-29
Arbetsmarknadsutskottet Suppleant   2001-09-20 2002-09-29
Skatteutskottet Suppleant   2000-05-01 2000-06-30