Bengt Eliasson (L)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti: 
Valkrets: Hallands län
Titel: Församlingsassistent.
Född: 1961
Kön: man
E-post: bengt.eliasson[på]riksdagen.se
Telefon: 08-7864171
Intressent_id: 0116759114313



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2018-09-24
Liberalerna Kvittningsman   2018-09-24
Riksrevisionens parlamentariska råd Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2015-10-01 2016-09-29
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2014-10-07 2015-10-01
EU-nämnden Suppleant   2018-10-09 2022-10-04
Konstitutionsutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Civilutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Kulturutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
Socialutskottet Suppleant   2018-10-09 2022-09-26
EU-nämnden Suppleant   2014-11-05 2018-10-02
Kulturutskottet Suppleant   2018-01-26 2018-09-24
Socialutskottet Suppleant   2015-04-22 2018-09-24
Kulturutskottet Ledamot   2014-10-07 2018-01-26
Socialförsäkringsutskottet Suppleant   2014-11-05 2016-09-27
Socialutskottet Suppleant   2014-10-07 2015-04-22