Anna Wallentheim (S)


Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Skåne läns norra och östra
Titel: Gymnasielärare
Född: 1985
Kön: kvinna
E-post: anna.wallentheim[på]riksdagen.se
Intressent_id: 0111479807829



Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2018-09-24 2022-09-26
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2017-03-06 2018-09-24
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2016-07-01 2017-03-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2016-06-30
Riksdagens överklagandenämnd Ledamot   2018-10-09 2022-10-09
Riksdagens överklagandenämnd Ledamot   2018-05-24 2018-10-09
Riksdagens överklagandenämnd Suppleant   2014-10-14 2018-05-24
Kulturutskottet Ledamot   2018-10-02 2022-09-26
Utbildningsutskottet Suppleant   2018-10-02 2022-09-26
Kulturutskottet Ledamot   2017-10-13 2018-09-24
Socialutskottet Suppleant   2014-10-07 2018-09-24
Sammansatta civil- och kulturutskottet Deputerad   2018-03-13 2018-05-24
Kulturutskottet Ledamot   2014-10-07 2017-10-13